czwartek, 30 stycznia 2014

Oswajanie z diet coachingiem

Zdecydowana większość Polaków we własnej ocenie odżywia się zdrowo (69%) lub nawet bardzo zdrowo (7%). Przekonanie to właściwie nie ulega zmianie od 1998 roku, kiedy to, po raz pierwszy CBOS rozpoczął badać kwestie żywienia i diety. Subiektywna ocena własnego stylu odżywiania nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w faktach. W publikowanych w Polsce zaleceniach dotyczących zasad zdrowego żywienia wymienia się spożywanie, co najmniej trzech posiłków dziennie, w tym obowiązkowo śniadania. Nie zaleca się natomiast podjadania między posiłkami. Wyjątek stanowią owoce (również warzywa), które powinny stanowić składnik każdego posiłku, a także przekąskę między posiłkami. Trochę gorzej przedstawia się zgodność z zaleceniami dietetyków w kwestiach wynikających często z pośpiesznego trybu życia Polaków – efektu wydłużenia czasu przebywania poza domem, przygotowywania szybkich posiłków lub nawet sięgania po dania gotowe, a także jedzenia tuż przed snem.
               
Nadwaga stanowi jeden z najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych związanych ze stylem życia. Nadwaga i otyłość są podstawowymi czynnikami ryzyka wielu chorób przewlekłych (nadciśnienia tętniczego, chorób serca, układu oddechowego, cukrzycy typu 2), a także przedwczesnej śmierci. W Polsce problem ten staje się coraz poważniejszy. Obecnie odsetek mężczyzn z nadwagą lub otyłością należy do najwyższych w Unii Europejskiej, podczas gdy jeszcze w 2004 roku plasowaliśmy się w dolnej połowie
analogicznego zestawienia. Natomiast ten problem wśród kobiet lokuje nas w środkowej grupie krajów unijnych.
         Prawidłowa dieta, zawierająca odpowiedni udział warzyw i owoców, stanowi ważny element zdrowego stylu życia, zapobiegając wielu chorobom (choroby układu krążenia, czy nowotworowe). Spożycie owoców w Polsce jest niestety bardzo małe, ich dostępność na jednego mieszkańca w roku 2009 była jedną z najniższych spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. W porównaniu z mieszkańcami 14 innych krajów UE Polacy należą do grupy rzadziej deklarujących regularne spożywanie owoców (przynajmniej raz w ciągu dnia zjada je 62% Polaków, zaś dwukrotnie lub częściej – 20%).
        Nieco ponad połowa dorosłych Polaków (51%) uważa, że w naszym kraju popularny jest tzw. zdrowy styl życia, w tym siedmiu na stu (7%) nie ma, co do tego żadnych wątpliwości. Blisko dwie piąte (38%) przyznaje natomiast, że dla Polaków dbanie o własne zdrowie raczej nie jest ważne, a co szesnasty (6%) sądzi, że nie można mówić o popularności zdrowego stylu życia w Polsce.
         Siedzący tryb życia stanowi czynnik ryzyka dla rozwoju wielu schorzeń, w tym chorób sercowo-naczyniowych, stanowiących główną przyczynę zgonów w skali światowej.  Zgodnie z zaleceniami WHO osoby w wieku 18-64 lata w celu zachowania zdrowia powinny tygodniowo podejmować aktywność fizyczną o natężeniu umiarkowanym, przez co najmniej 150 minut lub intensywnym, przez co najmniej 75 minut. Na podstawie europejskich badań (Eurobarometr) 5 razy w tygodniu lub częściej uprawia sport lub ćwiczenia fizyczne zaledwie 9% mieszkańców UE w wieku powyżej 15 lat, zaś 27% z nich podejmuje inne rekreacyjne formy aktywności (spacery, jazda na rowerze, taniec, prace ogrodnicze, itp.). Polska należy do krajów o niskim odsetku osób regularnie ćwiczących - 6%. Jednocześnie aż 49% Polaków nie uprawia sportu w ogóle, zaś 17% nigdy nie podejmuje innych form rekreacji fizycznej.
          Okazuje się, że sama wiedza nie prowadzi do zmiany zachowania. Nawet jeżeli na chwilę trafią do nas te cyfry, to za chwilę wyrzucimy je z głowy. Na co dzień jesteśmy pod wpływem wielu środowisk preferujących różne style żywieniowe, do tego mamy różnego rodzaju nawyki i przyzwyczajenia. Które zresztą narastały przez lata, a my sami w tym utwierdzaliśmy się. Tym bardziej ważne jest, byśmy nauczyli się myśleć intuicyjnie i tak  wybierać żywność, by dawała nam energię i witalność. 
          Diet coaching pomaga właśnie w zrozumieniu samego siebie – wyjaśnia, dlaczego postępujemy w niekorzystny dla nas sposób, pomimo że zdajemy sobie sprawę ze szkodliwości takiego działania. Inną kwestią jest to, że lubimy się oszukiwać i chcemy wierzyć, że problemy żywieniowe nas nie dotyczą: Przecież, ja prawie nic nie jem – odpowiadamy koleżance zajadając się serniczkiem, który zresztą do pracy przyniosła ta koleżanka. Albo odpowiadamy żonie, która z wyrzutem spogląda na nasz brzuszek: Ja mam wystarczająco dużo ruchu, umyłem wczoraj samochód, dzisiaj przyniosłem ci ogórki z piwnicy, a jutro powieszę firanki.  Istotą diet coachingu jest wzbudzenie motywacji do zmiany na trzech płaszczyznach: odżywiania, przekonań i zachowania oraz ugruntowanie nowych nawyków. Unikalność tej metody polega na tym, że w odróżnieniu od większości programów mających za cel kontrolowanie wagi, utrata masy ciała nie jest tu najważniejsza. Kluczową sprawą jest tworzenie indywidualnego programu odżywiania. Diet coaching uczy, jak jeść w sposób naturalny i swobodny, tak by jedzenie było przyjemnością i nie wiązało się z poczuciem straty czy wyrzeczenia.
          Ciało, które dobrze działa, to podstawa stabilnych i zdrowych emocji. Abyśmy mogli realizować nasz życiowy cel, potrzebujemy ciała, którego nie dręczy ból ani choroba, a także jasnego i skupionego umysłu. Diet coaching łączy wiedzę o człowieku i o żywności, jest kluczem nie tylko do odchudzania, lecz także do zdrowego stylu życia. Większość z nas wie, co i jak mogłaby robić, by lepiej i zdrowiej żyć. Teoretycznie wiemy, ile i jak jeść, w jakim stopniu być aktywnym fizycznie. Jednak, na co dzień nie włączamy tego w życie.
           Diet coaching opiera się na małych krokach, które tworzą trwałą zmianę zachowań, prowadzących do zdrowszego stylu życia. To program, który łączy strategie rozwoju zdrowych nawyków żywieniowych z informacjami dotyczącymi zdrowego odżywiania, jak również z aktywnością fizyczną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz